Ziralla, Chispa Nejra, Fuerza 4, Travesío La Riviere, Sempre Volve e Last Kiss primeros líderes nos seus respectivos grupos da 4ª Regata Interclubles de Cruceiros da Ría de Pontevedra


25/01/2018 |   Difícil pero ao mesmo tempo excitante primeira fase da 4ª edición de Interclubes Ría de Pontevedra con máis de 50 barcos participantes e sendo unha vez máis a maior participación nun cruceiro de regata española no outono e no inverno

O vento moi irregular, completamente diferente en intensidade e dirección en diferentes áreas da ría, provocou cambios constantes na clasificación durante o estadio organizado por Ro Yachts e Marina Porto Deportivo de Combarro

Combarro-Poio, 21 de Xaneiro de 2018

Fíxose de esperar o comezo da cuarta edición da Regata Interclubes Ría de Pontevedra para cruceiros que este sábado correspondeu facer de anfitrión ao Ro Yachts e Mariña Porto deportivo de Combarro, poñéndose ademais en xogo o Trofeo Concello de Poio exclusivo para os vencedores nesta primeira tirada.

Regata Interclubes que lembremos organizan en conxunto o Real Club Náutico de Sanxenxo que este ano lle corresponde ser líder do evento, ademais do Ro Yachts Club de Combarro, Real Club de Mar de Aguete, Club Náutico Portonovo, Club Náutico de Beluso e Comisión Naval de Regatas da ENM que contan para facelo coa colaboración dos Concellos de Marín, Poio e Sanxenxo que patrocinan as etapas correspondentes aos clubs con base nas súas demarcacións, así como a colaboración tamén das firmas Froiz, North Sails, Murimar seguros, Opticalia Campelo, Efectos Navais Jesús Betanzos, Landín informática e Abanca.

Unha hora tiveron que esperar os 51 barcos participantes ao leste da illa de Tambo baixo unha incómoda “ poalla” e sen vento, ata que ás 15:35 horas o Comité decidiuse a dar a saída cunha brisa do Nordeste e co coñecemento de que no centro da ría estaban a ter o vento previsto o suroeste, duns 10 nós, pero que estaba a tardar en chegar. Saída directa, sen baliza de desmarque e en rumbo de popa moi igualada e espectacular en pelotón case compacto ata a boca sur da illa, practicamente na desembocadura do río Lérez para realizar un percorrido virando unha baliza no centro da ría, de 10,5 millas a frota orc e de 6,5 millas os clásicos, veteranos e mini 23.

Na zona oeste da illa de Tambo a frota xa se empezou a atopar co vento do suroeste onde os que optaron por irse máis ao norte collérono antes e os que foron polo sur tardaron bastante máis. Un vento do suroeste que en principio entrou con 8 nós de intensidade pero que no transcurso da proba chegou ata os 14 nós, favorecendo entón aos que ían polo sur e estaban empozados en principio, co cal houbo novos cambios na clasificación nese momento. E todo transcorreu normalmente ata o momento de volver á boca sur da illa de Tambo onde o vento novamente acougaba e cambiaba de dirección e os máis rápidos ata o momento víanse alcanzados pola frota, con novo cambio de posicións.

Finalmente, na Clase 1 Froiz vitoria en real e compensado do Ziralla Primeiro que estivo sempre nos postos de cabeza e no último tramo conseguiu adiantar ao Grupo Santorum & Martínez que en compensado tivo que conformarse coa terceira praza, adiantado polo Ro Yachts que lembremos, foi o gañador na anterior edición. Tras eles barcos tan significativos como o Oral Group Galimplant, YoukounKoun, Meigas Fora e Juancamaría 3, que por certo tivo mala sorte ao romper un spi cando ía practicamente liderando a proba en compensado.

A rifada Clase 2 North Sails, tivo como brillante vencedor ao Faísca Nejra, seguido do Santiago Roma Rías Baixas e Billa, que foi de menos a máis. Seguíronlles Arnoia, Limay, Abal Avogados. Todo iso en detrimento de os platús Vagalume e Petrilla que foron inicialmente dominando ata algo máis do ecuador da proba.

Na Clase 3 Murimar seguros, onde van os orc Open, tivo relativas sorpresas coa vitoria do Forza 4, ao que seguiron A Increible, Aguieira, Quen Vai, Marara IV, Sebrala 2….

A Clase 4 Efectos Navais Jesús Betanzos cos orc de menor eslora, tivo como vencedor ao favorito a priori, o Travesía A Riviere conservas, pero seguido moi de preto polo Miraver e o Manufacturas do Lérez.

Na Clase Abanca para os Clásicos e Veteranos, gañou o Sempre Volve pero seguido moi axustado con pouca diferenza en compensado polo Cassandra e o Calamote.
E por último na Optica Campelo para os Mini 23, gañou fantástico o Last Kiss, seguido por Troscado e Quesito

Os podios tras esta primeira etapa Trofeo Concello de Poio que se adxudicaron os vencedores quedan así en tempo compensado

Clase Froiz ( Orc grupo 1)
1º) Ziralla Primeiro ( Astraea 330 –Ramón Barreiro-RCN Sanxenxo)
2º) Ro Yachts ( Ro 340 – Rolando Andrade – Ro Yachts Club) a 03´52´´
3º) Grupo Santorum & Martínez ( First 45 f5 – Javier Durán – CN Boiro) a 10´03´´

Clase North Sails ( Orc grupo 2)
1º) Faísca Nejra ( Ro 300 – José Rey – CN Beluso)
2º) Santiago Roma Rías Baixas (Fortuna 9 – Iñaki Carbajo- CN Beluso) a 01´08´´
3º) Billa ( First 27.7 - Francisco Freirea – RCM Aguete) a 04´42´´

Clase Murimar seguros ( Orc Open)
1º) Forza 4 ( Sun Fast 37 - Carlos García – RCM Aguete)
2º) A Increible ( Golfiño 34 – Manuel Cameans – Ro Yachts) a 01´18´´
3º) Aguieira I ( Sun Odyssey 40 - Celestino Campelo – RCM Aguete) a 02´16´´.

Clase Efectos Navais Jesús Betanzos ( Orc grupo 3)
1º) Travesío A Riviere conservas ( Yatlant 24 – Pablo da Riva – RCN Sanxenxo)
2º) Miraver ( Dufour 32 – Pablo Parrado – CN Portonovo) a 02´45´´
3º) Manufacturas Lérez Camarón 20 ( Yatlant 24 - Javier Pérez – Ro Yachts) a 06´ 26´´

Clase Abanca (Veteranos e Clásicos)
1º) Sempre Volve ( First 35 – Luís González – CN A Pobra)
2º) Cassandra ( Hyllard half ton – Javier Pazó – C. N. Portonovo) a 00´52´´
3º) Calamote (Furia 25 – Jorge Alvarez – RCN Sanxenxo) a 03´04´´

Clase Optica Campelo ( Mini23)
1º) Last Kiss ( First 21.7 – Andrés Fernández – Ro Yachts Club)
2º) Troscado ( First 211 – Antón Cacabelos – RCM Aguete) a 02´ 47´´
3º) Quesito ( First 21.7 – Fernando Torre – Ro Yachts Club) a 15´ 11´´

Agora a esperar á consecución da 2ª proba que se celebrará o sábado día 3 de febreiro con saída e chegada no Real Club de Mar de Aguete, disputando ademais neste caso a primeira etapa do trofeo Concello de Marín.